Почетна Спорт Вистинска фудбалска романтика: До пред некое време немал за копачки, а денеска е ѕвезда на Премиер лигата
Вистинска фудбалска романтика: До пред некое време немал за копачки, а денеска е ѕвезда на Премиер лигата

Вистинска фудбалска романтика: До пред некое време немал за копачки, а денеска е ѕвезда на Премиер лигата

0
0

Сиромашниот Бразилец од мал на сите им говорел: Кога ќе пораснам, ќе играм во најдобрата лига на светот.

На Рикарлисон не му требаше долго да стане едно од изненадувањата во Премиер лигата, затоа што во дресот на Вотфорд со само 20 години во првите три натпревари даде три гола.

Но, овој Бразилец има и интересна приказна надвор од теренот, како што пишува Сан, тој до пред четири години немал ниту за копачки.

-Растев во фавели кафе што сите бевме сиромашни и фудбал игравме во стари сандали, а за копачки можевме само да сонување, кажа Рикарлисон, па додаде дека на сите најголема желба им била да заиграат во Премиер лигата, кои ги прателе на малите екрани секој викенд.

-Се заљубив во брзината на играта, тоа кое ме воодушевуваше. Му говорев на својот вујко: Еден ден и јас ќе играм таму.

Бразилецот својот сон го оствари, иако до пред четири години играше во локалниот клуб Реал Норостеу, каде што го приметил локалниот бизнисмен Веласко, кој во него препознал квалитет, па со првото купување на копачки му го промени животот.

-Од тогаш се случуваше многу брзо. Еден ден живеев во Рио каде притисокот е таков да не можеш да излезеш на улица ако изгубиш натпревар, а веќе следниот се најдов на тревниците на најдобрата лига на светот, зборува напаѓачот кој посебно се плашел откако навивачите по секој гостински пораз да ги дочекаат на Аеродром како би ги извреѓале и да им се закануваат, а посебно напнато било во времето кога играл за Флуминенсе од каде се лансираше во Европа.

Рикарлисон така стана еден од најпозитивните ликови на овогодинешната Премиер лига, а според се што покажува, неговите најдобри денови тек доаѓаат.Для водкинастройка seopult

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *