Почетна Бизнис Повторно огромно разочарување и Џонсон Контролс заминува!
Повторно огромно разочарување  и Џонсон Контролс заминува!

Повторно огромно разочарување и Џонсон Контролс заминува!

0
0

Во Република Македонија станува тренд  странските инвестиции да ја напуштаат  државата. Американската компанија Џонсон Контролс  по скоро децениското работење, најверојатно се спрема да ги напушти границите на Македонија.

Некогашен Џонсон Контролс, сега Вистеон Електроникс најверојатно заминува од Бунарџик, објави телевизија Алсат-М. Информацијата, засега никој ниту ја потврдува, ниту пак ја демантира.

Додека соседните држави секојдневно се искачуваат на Forbs листата на нај пријателски бизнис држави, Македонија го следи трендот на опаѓање од истата.

Македонија на Forbs листат во 2015 година се наоѓаше на високо 35 место, зад неа беа Бугарија на 38 место , Грција на 41 место, Албанија ,61 место и Србија дури на 69 место.

Во рок од само неколку месеци додека Македонија ги испушташе странските инвестиции, Србија се искачи дури за 12 места на листат и сега е рангирана на 47место. За разлика од од претходната година Србија е само еден чекор за нас на светскиот индекс на иновации во државата. https://www.globalinnovationindex.org/analysis-indicator

Политиките за привлекување на странски инвестиции од владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ далеку се препознаваа и резултатите беа фрапантни и во тотална полезност на младиот обучен кадар во државата.

Самобендисаноста   на Заев продолжува дури и  кога се работи за иднината на Република Македонија, очигледно  од нашите граници ќе ги протеруваме младите на работа во Србија и другите држави.

Извор: Економскиwhat toкомпании по перевозке грузов

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *