РЕГИОН

„Др’ж не дај“ на Денови на комедија во Куманово

Вечерва (13.10.2017) на „Денови на комедија“ – Куманово, кумановци ќе може да ја погледнат претставата која ни гостува од Нови Сад-Србија со наслов „Др’ж не дај“. Претставата е во режија на Маја Гргиќ, а во неа ќе настапат Соња Лештар, Татјана Ѓоревиќ и Никола Ивачков. Се работи за приказна за девојка од Црна Гора и […]

МАГАЗИН

Кога ќе речам „бурек“, мислам на…

Од картите на светот за се и сешто дојде ред на картата како би изгледал светот според најпрепознатливата храна. Оваа необична карта на светот е создадена со помош на Гугл. Авторот го корстел пребарувачот, така што внесувал „како се прави…“ Врз основа на првите добиени предлози за секоја земја, ја создал картата „за најпопуларната храна […]

СПОРТ

Лига на шампиони: Ждрeпка за осмина-финалeто

По денешната ждрепка која се оддржа во Нион, познати се двојките кои ќе се борат за четврт-финале во најпрестижната европска лига, и тоа: Јувентус-Тотенхем Базел-Манчестер Сити Порто-Ливерпул Севиља-Манчестер јунајтед Реал Мадрид-ПСЖ Шахтјор-Рома Челси-Барселона Баерн Минхен-Бешикташ   Првите осмина-финални натпревари ќе се одиграат на 13 и 14 февруари, односно на 20 и 21 февруари, а реваншите се […]

КУЛТУРА

БИЗНИС

Повторно огромно разочарување и Џонсон Контролс заминува!

Во Република Македонија станува тренд  странските инвестиции да ја напуштаат  државата. Американската компанија Џонсон Контролс  по скоро децениското работење, најверојатно се спрема да ги напушти границите на Македонија. Некогашен Џонсон Контролс, сега Вистеон Електроникс најверојатно заминува од Бунарџик, објави телевизија Алсат-М. Информацијата, засега никој ниту ја потврдува, ниту пак ја демантира. Додека соседните држави секојдневно […]

Constructive Mathematics Reviews & Tips

Why Almost Everything You’ve Learned About Constructive Mathematics Is Wrong Wridea is another absolutely free on-line idea management service which hopes to help writers brainstorm, organize, and increase their ideas. computer homework help The perfect way to find totally free visitors is to receive it from the most important search engines. There are an assortment […]

ЕЦБ евро справочная торговая цена: российский рубль

ЕЦБ евро справочная торговая цена: российский рубль Вы можете использовать это, новозеландский доллар к доллару сша чтобы помочь оценить эффективность рынка. этот поставщик. Торговля такими продуктами опасна, и вы можете потерять весь свой инвестированный капитал. Пожалуйста, нажмите здесь, чтобы прочитать наше полное предупреждение о риске. 83% счетов розничных инвесторов теряют деньги при торговле CFD с […]